Aktuality

Dne 9. 11. 2018 zveřejnila media (mj. Blesk a Parlamentní listy) otevřený dopis hejtmana královéhradeckého kraje Jiřího Štěpána premiérovi Babišovi na téma nedostatku nelékařského zdravotnického personálu v jím již dva roky řízeném kraji. Zveřejněno v pátek, tak aby to žilo svým životem přes víkend, docela dobrý mediální tah, ale podívejme se na to podrobněji a v souvislostech. 


Někde jsem četl tento citát a je v něm asi vše: Nikdy nic nekončí úplně, i když jsme někdy přesvědčeni o opaku. Náš život na tomto světě je zařízen tak, že když se za námi jedny dveře zavřou, druhé se otevřou. 


Jak se žije v Hradci Králové? Město dosud žebříčkům zkoumajícím kvalitu života v jednotlivých českých městech vévodilo. Aktuálně ale zaznamenalo poměrně prudký pokles. Co za tím stojí? 


Situace ve zdravotnictví se prý nelepší a odbory na to reagují vyhlášením stávkové pohotovosti. Jde jim prý o dodržení slibu minulého ministra zdravotnictví - 10 % navíc k platům.


Naše sanitky ( spolku Pán-sanitek, Černilov) se zúčastnily dvou přehlídek veteránů a to konkrétně GRAND VETERAN v Bohnicích a LEGEND 2O18 na holešovickém výstavišti.
První dvě foto jsou z Bohnic - sběratelé sanitek záchranáři Jirka Mašek a Marek Slabý před svými vozidly.
Další snímky jsou Z LEGEND 2018. Za zmínku stojí unikát dr. Somberga z Mladé Boleslavi
žlutá Škoda 788 v provedení pro RLP a Škoda 1201 ve které si "zahrál" pan Jaromír Hanzlík v kultovním seriálu SANITKA.
Obě akce spojovaly krásné vozy a pěkné počasí a velký zájem diváků.


Dvacet minut Radiožurnálu - Princip vyšetřování a následně trestního stíhání je v Česku nastaven standardním způsobem, ale některé osoby v něm mohou zafungovat nestandardně. 


Dne 9.5. jsem se zúčastnil jako člen výboru pro zdravotnictví výjezdu do Jihomoravského kraje. Na pozvání profesora Válka jsme navštívili fakultní nemocnici Bohunice.  


Ve středu dne 25. dubna 2018 v 18.00 hodin jsem se s kolegy ve Španělském sále Pražského hradu zúčastnil recepce pořádané u příležitosti 70. výročí nezávislosti Státu Izrael. 


Chceme být více otevření, a co lze, budeme v intencích zákona zveřejňovat. Pokud nás zákon omezí, nastíníme alespoň, co komise vykonávala, popřípadě zveřejníme usnesení. Pokud nebude věc v režimu tajné, nevidím důvod cokoli zatajovat. Od tohoto okamžiku bude komise o svých kontrolách i o vyřizování podnětů občanů transparentně informovat veřejnost. 


Jak se krize ve zdravotnictví Královéhradeckého kraje odráží v tamní záchrance? Proč je situace nejhorší právě v Náchodě? Kde je zakopaný pes a co podle něj krajské zdravotnictví potřebuje?  


Měla by proběhnout zásadní diskuze o budoucím fungování této instituce ne v dalším roce, ale v dalších deseti letech. Pan prezident řekl pouze pravdu a ta se někdy těžko poslouchá. A takhle si tady žijeme. 


Generální inspekce bezpečnostních sborů neboli GIBS má vyšetřovat trestné činy příslušníků policie a ostatních ozbrojených sborů čítajících celkem 50 000 příslušníků. Přitom má sama z tohoto hlediska příslovečné máslo na hlavě. Jakým způsobem se bude situace řešit? 


V poslanecké sněmovně PČR se bude projednávat novela zákona 119/2002 Sb. Materiál implementuje novelu směrnice EU 91/477/EHS, která byla odhlasována proti vůli většiny českých zástupců v Evropském parlamentu kteří dne 14. 3. 2017 udělaly vše co mohly, aby z novely směrnice vznikla smysluplná právní norma. Bohužel jejich návrhy nebyly v Evropském Parlamentu vůbec připuštěny k hlasování. 


Ředitel Mašek končí a na tiskovce bilancoval. A má napilno. Jen v roce 2017 totiž byli její zaměstnanci povoláni "do akce" každých deset minut. Ti jsou rozděleni do 31 výjezdových týmů. Aktuálně jim "šéfuje" Jiří Mašek, který práci svých podřízených představil na nedávné tiskové konferenci. Zároveň se Jiří Mašek v této funkci prezentoval při jedné z posledních příležitostí.


Existují i snahy osobu státního zástupce obejít a příslušné záznamy mu neposkytnout. Ve všech těchto momentech se tak významně otevírá prostor pro zneužití trestního řízení. 


Uvedené informace jsou jen střípkem toho co se v této naší krásné zemi dělo a děje. Stále máte pocit, že věty pana premiéra Babiše "Je to objednávka mafie, která tady kradla miliardy," a "Žijeme v zemi, kde si můžete objednat stíhání a dostat pravděpodobně někoho do vězení" jsou daleko od pravdy? Upřímně? Já si to nemyslím.


Systémovým řešením bude navýšení počtu českých studentů na lékařských fakultách buď na úkor studentů zahraničních či v kombinaci s navýšením kapacit lékařských fakult a nastavení takových podmínek pro absolventy, aby neodcházeli po ukončení studia do zahraničí. To je však téma pro jiné autority. V polovině letošního prosince si připomínáme jedno smutné výročí královéhradeckých dějin, neboť uplyne 75 let od transportů obyvatel židovského původu z Hradce Králové a východních Čech.  


Horská služba Krkonoše úzce spolupracuje se Zdravotnickou záchrannou službou Královéhradeckého kraje, která zajišťuje školení a odborné stáže pro příslušníky horské služby. Spolupráce se každoročně zúročuje při stovkách společných zásahů v horách, kde je horská služba vzhledem k rychlosti zásahu pro pacienty nenahraditelná. 


Ředitel GIBS přítomný na jednání uznal nedostatečnost předkládaných podkladů a přislíbil, že pro rok 2019 bude předložen návrh odpovídající společenské závažnosti činnosti GIBS a požadovanému objemu finančních prostředků na její zajištění. 


Když potkáte v okolí Hradce Králové starou sanitku, nejspíš ji řídí sám šéf tamní záchranky Jiří Mašek. Veterány jsou totiž jeho vášní a řadu z nich ještě zažil v lékařské službě. 


V Hradci Králové a Jičíně testují unikátní systém sdílení lékařů a dat. Oblastní nemocnice Jičín a.s. ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou Královéhradeckého kraje vybrala sedm lékařů, kteří v určených směnách pracují zároveň v nemocnici a zároveň v místním výjezdovém středisku. Lékaři jsou připraveni vyjet do dvou minut od chvíle, kdy jim z dispečinku záchranné služby přijde výzva.