Chcete mě? Dva čtyřicátníci se perou na Náchodsku o senát.

Volby do senátu ČR jsou tu, týká se to volebního obvodu č. 47 - Náchod, je za námi první kolo.

Sázkové kanceláře favorizovaly tři muže z šesti uchazečů, první místo zatím držel Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL, původně veterinární inspektor a o druhé se dělil Martin Červíček za ODS, generál ve výslužbě a Petr Koleta za ANO 2011, živnostník z Hronova.

Petra Koletu jsem celou dobu aktivně podporoval. Petr Koleta, živnostník, komunální politik v Hronově, krajský zastupitel. Energický, pracovitý, poctivý "malý" podnikatel, nespojený s žádnými skandály a bez propojení na mocenské struktury, prostě zástupce běžných občanů. Pro mě dobrá volba. Chcete změnu? Volte Petra Koletu. Nepovedlo se to, ale o Petrovi určitě ještě uslyšíme. Je jeden z nejaktivnějších krajských opozičních zastupitelů. Někde jsem četl tento citát a je v něm asi vše: "Nikdy nic nekončí úplně, i když jsme někdy přesvědčeni o opaku. Náš život na tomto světě je zařízen tak, že když se za námi jedny dveře zavřou, druhé se otevřou".

První kolo bylo velmi vyrovnané a skončilo ve výše uvedeném pořadí s vyrovnaným ziskem 26, 26 a 22 procent. Tedy dál postupují favoriti Bělobrádek a Červíček. Kandidát hnutí ANO Petr Koleta, kterému jsem stranil v prvním kole, je již mimo hru a k výsledku mu mohu pouze pogratulovat.

Jak dál z mého pohledu?

Martin Červíček, bývalý policista, kriminalista z Náchoda, po rychlé a úspěšné kariéře usedl nakonec do křesla policejního prezidenta, v roce 2013 mu byla prezidentem přiznána hodnost brigádního generála. Překvapivě se rozhodl po několika letech odejít do policejní penze a zahájit politickou kariéru v dresu ODS.

Martina Červíčka znám z období, kdy jsme vedle sebe ředitelovali základním složkám integrovaného záchranného systému v královéhradeckém kraji, já krajské záchranné službě a on krajské policii. Známe se profesně dobře. Znám Martinovy kvality, schopnost racionálně uvažovat, dobře se rozhodovat, být důsledný a přitom empatický vůči řadovým policistům, které řídil.

Musím vyzdvihnout jeho pochopení, se kterým již před několika lety, kdy to nebylo obvyklé, souhlasil s vyškolením vybraných hlídkových posádek PČR v královéhradeckém kraji v poskytování první pomoci včetně resuscitace a umožnil svým rozhodnutím hlídkám vozit a používat přístroje pro automatickou defibrilaci. Prokazatelně tak napomohl zachránit několika lidských životů v kraji "navíc" tam, kam by, záchranka dojela si v sice zákonné limitu, ale pro pacienta pozdě. Lidí, kteří jsou schopni svým rozhodnutím posunout systém záchrany životů dopředu je třeba si vážit. Obdobné zkušenosti mám s Martinem i ve spolupráci v bezpečností radě kraje a bezpečnostní výboru krajského zastupitelstva. Jako 1. náměstek hejtmana v královéhradeckém kraji má v současnosti na starost dopravu a odvádí v této oblasti dobrou práci.

Proti němu dnes stojí Pavel Bělobrádek, v předvolební kampani lídrů politických stran "mlžil" na téma své mizerné účasti na jednáních místního zastupitelstva a nedokázal vyvrátit argumenty moderátorky atd.... Zdá se to být symbolické. "má to tak trochu na háku" nebo "má nás tak trochu na háku" ? To je třeba nechat na voličích. Dnes kariérní politik, jako bývalý vicepremiér Sobotkovy vlády se svezl na vlně jejího úspěchu, aniž by něco zásadního dokázal jako ministr s gescí pro vědu a výzkum. Nelze mu upřít důležitou úlohu ve stále diskutovaných církevních restitucích. Jak by fungoval v senátu jinak, než jako pojistka svého negativního vymezení "senát jim nedáme", je diskutabilní. Pokud jako ve vládě či parlamentu, tak je to málo. Více se k tomuto kandidátovi nechci vyjadřovat.

MUDr. Jiří Mašek