Chcete mě? Tři čtyřicátníci se perou na Náchodsku o senát.

Volby do senátu ČR se blíží, týká se to volebního obvodu č. 47 - Náchod.

Sázkové kanceláře favorizují tři muže ze šesti uchazečů, první místo zatím drží Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL, původně veterinář a o druhé se dělí Martin Červíček za ODS, generál ve výslužbě a Petr Koleta za ANO 2011, živnostník z Hronova.

Jména Červíček a Bělobrádek zná a "má pod kůží" téměř každý, řadě lidí však tato jména způsobují nepříjemné svědění. Známe je,oba dva, spolu se starostou Náchoda Janem Birkem v den vyhlášení voleb do krajského zastupitelstva v roce 2016 zázračně vytvořili protibabišovskou koalici. Náchodské billboardy "Tady není Babišovo" či hesla "Senát jim nedáme" svědčí jen o schopnosti negativního vymezování a ne o pozitivním programu pro občany.

Martin Červíček (46 let), policista od 19 do 45 let, po nestandardně akcelerované kariéře jako nominant Ivana Langra (ministra vnitra za ODS) a Ivana Bílka (bývalý ředitel GIBS) usedl do křesla policejního prezidenta, v roce 2013 mu byla prezidentem přiznána hodnost brigádního generála, aby záhy odešel na mimořádně dobře finančně zajištěnou policejní penzi a zahájil politickou kariéru v dresu ODS. U generálů to není obvyklé, pokud jim to zdraví umožňuje, vždy slouží v ozbrojených sborech do 65 let věku, tak jak jim to dovoluje služební zákon a odvádí pro společnost, řídící a organizační činnost pro kterou byli připraveni. Pan Červíček se rozhodl jinak, zda správně, posoudí voliči. Jako 1. náměstek hejtmana v královéhradeckém kraji má v současnosti na starost dopravu.

Pavel Bělobrádek (42 let), původně veterinář, dnes kariérní politik, jako bývalý vicepremiér Sobotkovy vlády se svezl na vlně jejího úspěchu, aniž by něco zásadního dokázal jako ministr s gescí pro vědu a výzkum. Nelze mu upřít důležitou úlohu ve stále diskutovaných církevních restitucích. Jak by fungoval v senátu jinak, než jako pojistka svého negativního vymezení "senát jim nedáme", je diskutabilní. Pokud jako ve vládě či parlamentu, tak je to málo.

Petr Koleta (48 let), živnostník, komunální politik v Hronově, krajský zastupitel. Energický, pracovitý, poctivý "malý" podnikatel, nespojený s žádnými skandály a bez propojení na mocenské struktury, prostě zástupce běžných občanů. Pro mě dobrá volba. Chcete změnu? Volte Petra Koletu.

MUDr. Jiří Mašek