Jak je to s tou distribucí.

Bohužel nakoupené respirátory nejvyšší třídy objednané ministerstvem zdravotnictví uvázly v kamionech v Rotterdamu, kde na ně byla uvalena karanténa. Ale snad už jsou na cestě.
Nedostatek respirátorů FFP3 pro zdravotníky na odděleních, kde jsou v kontaktu s nemocnými a nutně je potřebují, bude částečně vykryt stažením těchto respirátorů z policejních skladů. No prostě rezortismus a postup dle hesla "bližší košile než kabát" stále fungují, a do určité míry je to pochopitelné.
Nyní vnitro pod tlakem nařídilo vydat tyto nejlepší respirátory zdravotníkům, a totéž doporučilo ostatním profesím, které je nějak získaly a přitom jsou pro ně nevhodné. Má jít o tisíce kusů. České firmy souběžně spouští výrobu a mají vyrobit měsíčně asi 40 tisíc respirátorů nejvyšší třídy.
Neodpustím si poznámku ke snaze hejtmana Netolického a některých opozičních politiků označit ministra zdravotnictví za univerzálního viníka. Zásadně s tímto zjednodušením nesouhlasím a opět musím poukázat na to, že zdravotnická zařízení mají více zřizovatelů; ministerstvo zdravotnictví zřizuje pouze 12 fakultních nemocnic, dále několik rehabilitačních ústavů a lázní, zatímco kraje, města a právnické osoby zřizují dalších cca 150 nemocnic. Je třeba zmínit i tisíce ordinací praktických lékařů a ambulantních specialistů. Nesporná spoluzodpovědnost za chod těchto zařízení včetně zajištění ochranných prostředků potom leží na manažerech těchto zdravotnických zařízení, primátorech a zejména krajských hejtmanech - tam, kde nemocnice zřizují právě oni.
Všechny tyto nemocnice nemůže zásobovat ministerstvo, zejména při pandemii a vyhlášení nouzového stavu. Uvědomme si, že tady řešíme situaci, na kterou nebyl nikdo na světě připraven a téměř nikdo ji nezvládá.
I proto vláda rozhodla o pověření ministerstva vnitra distribucí prostřednictvím hasičského sboru. Ten má skvělé personální, a díky dotační politice minulých let, i technické vybavení vhodné pro transport a distribuci ochranných prostředků. Do řešení nouzového stavu se vedle vnitra zapojilo i další silové ministerstvo - obrana. Vláda využila možnost ministerstva vnitra objednávat a platit za ochranné prostředky "nestandardní formou" odpovídající vyhlášenému nouzového stavu. Plně se využily i dobré kontakty pana prezidenta i ministra Hamáčka a některých jeho spolupracovníků s čínskými představiteli.
Dovedeme si představit, jak by dopadlo vyjednávání primátora Hřiba, či jiných opozičních politiků? Asi dovedeme. Ale nechme politiky, dodržujme nastavená opatření, která dobře fungují. Dělejme vše proto, aby zdravotníci, kteří potřebují roušky FFP3, vše měli v dostatečném množství. Nedostatek zdravotníků je největším problémem našeho vyspělého zdravotnictví a jejich onemocnění by způsobilo nenahraditelné ztráty a uzavírání celých nemocnic.
Pokud bude každý den přistávat nějaké letadlo s potřebným zdravotnickým materiálem, pokud bude fungovat distribuce cestou ministerstva vnitra a pokud budeme postupovat společně a zodpovědně, pokud budeme všichni dodržovat opatření vyhlášená vládou, tak to dáme!!!