Jeden den ve sněmovně (22.1.2020) středa

Začalo to již včera večer, namíchal jsem se do mailové diskuze k zákonu, který řeší odtahy havarovaných aut z dálnic, odpovídal jsem na mail kolegovi Patriku Nacherovi a omylem poslal odpověď všem členům ZK ANO. Následovala diskuze a dnes ve sněmovně po dohodě s předkladatelem kolegou Kotem vrácení do druhého čtení. Nejprve jsem se lekl, že jsem do něčeho zasáhl, nakonec jsem rád. Budeme prosazovat, aby překážky v provozu ( tedy i auta) z dálnice odstraňoval správce komunikace (ŘSD) a až z nejbližšího sjezdu to odvezla komerční odtahovka. Tedy co nejrychleji zprůjezdnit dálnici, což je logické, když v jiném zákoně řešíme jízdu a chování kamionů na dálnici.

Potom začal mazec - komunikace se zainteresovanými osobami k tisku 550 - zákon o obecní policii, ladění detailů návrhu s pracovníky MV, příprava pozměňovacího návrhu k odchodnému strážníků. Příprava prezentace pro jednání pracovní skupiny k dřívějšímu odchodu do důchodu pro strážníky a záchranáře, kterou ustanovil úřad vlády a svolal první schůzku na příští týden. Následovala komunikace čtyř poslanců, kteří se budou schůzky účastnit - rozdělení úkolů, shánění podkladů. Komunikace s pracovníky MV a kolegy poslanci ke sněmovnímu tisku 669, kde jsem prvním předkladatelem, dále nadstavbový zbraňový zákona tisku 92 novela zbraňové směrnice - finalizace návrhů. Mailová přestřelka s pracovníky MV na téma účinné lítosti pro řešení problému držení "černých " zbraní. Zde zatím neshoda, přesto další jednání. Do toho přichází informace, že je nutné projednání obou tisků odložit pro nepřítomnost ministra vnitra, složité domlouvání, odsunujeme rozhodnutí na pátek. Na gremiu předtím domluveno společné projednání obou tisků najednou, takže vzniká docela logistický problém.

Na poslední chvíli "odchycení" ministra vnitra před odletem do zahraničí a předání připomínek k novelizaci zákona o GIBS, pro mě zásadní problém jako pro předsedu komise pro kontrolu GIBS. Podařilo se. Dojednávám schůzku s náměstkem a úředníky MV na příští týden.

Maličkosti- maily a telefonáty z regionu- řešení koaličních problémů, dohadování o řešení problémů v Hradci. Komunikace o vybraných projektech z národního investičního plánu pro Hradec a královéhradecký kraj - příprava akcí pro návštěvu kraje premiérem a ministryní Dostálovou.

V mezidobí řada hlasování, na kterých nešlo chybět, takže přebíhání z předsálí na hlasování. Pohyb prý neškodí.

Řadu dalších jednání už jsem pustil z hlavy, budu řešit na základě poznámek, ale to už se nezblázní.

Chvílemi se mi podařilo se zaposlouchat do akademických diskuzí opozičních národohospodářů Staňury, Kalouska, Skopečka a Munzara, kteří se pouštěli do guvernéra Rusnoka, který jim s přehledem odpovídal, což se jim příliš nelíbilo. Kdyby měl člověk dost času a neřešil podstatnější problémy, skoro by se chtěl zapojit do jejich diskuzního klubu.

Dvě nejpříjemnější chvíle dne - dvě deci bílého s kolegyní Matyášovou ( naprosto výjimečná záležitost) a krátký pracovní oběd s kolegou Plzákem a asistentem Jirkou Doležalem.

Ke konci schůze se dostavuje pocit zoufalství a naskakují mi slova génia Járy Cimrmana při plánovaném projednávání zamezení dvojího zdanění " dvojí zdanění? a není to málo Antone Pavloviči?", nebo vás rozesměje vizuální představa k prohlášení vzrůstem nevelkého kolegy Nachera za řečnickým pultem, že pro někoho může být obtížné "dosáhnout na hypotéku".

Prostě na konci dne vám už hrabe. Padesát mailů sem, padesát mailů tam, cca 20 telefonátů, 15 SMS, WHATSUP.... Přesto mě t baví a má to smysl, jenom nevím, jak dlouho se to dá vydržet.