Krize ve zdravotnictví trvá, bude se stávkovat ?

Situace ve zdravotnictví se prý nelepší a odbory na to reagují vyhlášením stávkové pohotovosti. Jde jim prý o dodržení slibu minulého ministra zdravotnictví - 10 % navíc k platům.

Současný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se brání ,a to správně, že zdravotnickým pracovníkům vzrostly platy v posledních pěti letech dokonce o plných 30 %. Zástupci odborů bohužel reagovali vyhlášením stávkové pohotovosti. Ta začala platit 17. srpna v pátek. Ministr správně krok označil za nátlak. Proti stávkové pohotovosti se důrazně postavily také Koalice soukromých lékařů a Sdružení soukromých gynekologů.

Odbory naproti tomu varují, že situace ve zdravotnictví je špatná dlouhodobě, zejména z hlediska personálního poddimenzování. Což může mít v konečném důsledku vliv i na pacienty. Na některá vyšetření se ostatně neúměrně dlouho čeká už dnes. Rozsah péče se pak bude muset i omezit. Současný stav je nevyhovující i proto, že ve zdravotnickém personálu chybí sestry a jsou neúměrně přetížené. A to jak z hlediska náplně práce, tak i z hlediska pracovní doby. Přesčasy mají být ostatně dalším velkým tématem, které přijde napřetřes. Nad tím mají bdít inspektoráty práce. Odbory poukazují na výrazné rozdíly mezi nemocnicemi a příspěvkovými organizacemi. V některých případech to mohou být i desítky procent. Všeobecná sestra v nemocnici si tak může přijít na mzdu vyšší i o více než polovinu v závislosti na délce praxe.

Problémy jsou dlouhodobé a řešení je poměrně složité. Bude stát velké úsilí a hodně peněz.

Vyřeší se situace zvýšením platů?

Jenom částečně. Memorandum podepsané tehdejším šéfem asociace krajů \Haškem a ministrem Němečkem za bývalé Sobotkovy vlády bylo dva roky po sobě naplněno, tedy navýšení o 10% tarifů.

Souběžně další navýšen 2 tis. Měsíčně pro sestry ve směnném provozu, posun v tabulkách dle věku a 30% plošné navýšení je na světě již nyní.

Ministr Vojtěch skutečně pod zmíněným memorandum podepsán není a správně vidí jako důležitější souběžné kroky jako vzdělávání zdravotnických pracovníků, příprava většího počtu lékařů, sester I záchranářů, tlak na kvalitu zdravotnických zařízení. Opatření, která přinesou přirozenou redukci sítě s dostatkem dobře připravených zdravotníků, kvalitním vybavením, schopných poskytovat občanům optimální s přitom dostupnou péči. Kvalitní zařízení nasmlouvají se zdravotními pojišťovnami odpovídající úhradu za péči a následně budou moci lépe zaplatit své zaměstnance. To není science fiction ale realita. Plošné přídavky bez dalších kroků jsou cesta do pekel.

Ministr se správně snaží vášně mírnit s tím, že platy v následujícím roce porostou. Plošné zvyšování ale odmítá, zvyšování platů musí reagovat vždy na konkrétní situaci v daném zařízení a na to, kteří zaměstnanci vlastně konkrétně chybí. Někde to mohou být sestry, jinde se ale nedostává lékařů. Odbory přitom usilují o to, aby se problém vyřešit už do října plošným přidáním.

Andrej Babiš, se ostře ohradil a postup odborů označil za vyhrožování I ministr Vojtěch se kloní přitom k tomu, že krize se ve zdravotnictví tímto krokem nevyřeší, ale naopak prohloubí. Rozdíly mezi odměnou za práci mezi zdravotníky v soukromých a státních nemocnicích se totiž případným plošným navýšením ještě zvýrazní.

Koalice soukromých lékařů a Sdružení soukromých gynekologů počínání odborů přitom nepodporuje a ministra a premiéra vyzývá, aby ve vyjednávání nepodlehli. Tyto instituce chtějí, aby se mzdy zvyšovaly u všech poskytovatelů zdravotní péče, pakliže k něčemu podobnému má dojít. Vnímají stávající požadavky coby nespravedlivé.

Peníze ve zdravotnictví jsou. Je pravdou, že 7,2 % HDP na zdravotnictví v ČR nelze srovnávat s 9 a vice % vyspělé Evropy, ale to je spíše otázka pro naše ekonomy, kam jsme to v tom dohánění Evropy 30 let po revoluci dotáhli.

Faktem zůstává, že do zdravotnictví z rozpočtu na rok 2019 poputuje rekordní částka, a to konkrétně hned 320 miliard korun. Nejvíc jde do nemocnic, což ale stávající problémy neřeší. Nemocniční sestry tak sice na výplatní pásce naleznou vyšší částku ale musí dojít k hlubším systémovým změnám a ke kompletní restrukturalizaci českého zdravotnictví. Ministr Vojtěch se na svém twitterovém účtu vyjádřil ve smyslu doporučení odborům jednat přímo s nemocnicemi a zajímat se o konkrétní situaci a na tomto základě se snažit v příštím půl roce dohodnout konkrétní podmínky.

Řešením má být navyšování dle výkonu a kvality péče.