Najdou noví poslanci řešení letitých problémů zdravotnictví?

Medical Tribune 22/2017
06.11.2017 10:04
Zdroj: MT
Autor: red

Volby změnily poměr sil také ve zdravotním výboru PSP ČR. Nové tváře čeká resort zmítaný řadou problémů a s dluhem v tvorbě zákonů. Doporučení výboru plénum málokdy vyslyšelo, do úspěšného konce dotáhli poslanci pár norem, jako jsou "protikuřácký" zákon či novela omezující reexporty. Zdravotnictví dostalo v končícím volebním období rekordní balík peněz, přesto je bez rezerv. Nepodařilo se odstranit systémové příčiny nedostatku lékařů a sester. Platy sice rostly, samotné platy ale hlavní příčinou nedostatku personálu nejsou, jsou to i překážky vstupu do oboru, atestační požadavky, prostupnost specializací. Neřešeny jsou role a pravomoci pojišťoven, systém úhrad, přebujelá administrativa. Oslovili jsme nově zvolené zákonodárcezdravotníky s otázkou: Pokud budete zařazen do zdravotního výboru, jaké budou vaše priority, co budete chtít v tomto volebním období ve zdravotnictví ovlivnit?

  •   MUDr. Jiří Mašek (ANO), ředitel Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje

Dlouhodobě se zabývám organizací přednemocniční neodkladné péče, konkrétně nastavením lékařských pohotovostních služeb, nastavením RV systému na záchrance, problematikou letecké záchranné služby, zaváděním urgentních příjmů. V Královéhradeckém kraji máme odzkoušený a funkční model akutní primární péče, který lze uplatňovat v celé republice. Nestydím se za to, že dosud řídím "svou záchranku" (příspěvkovou organizaci kraje) jako firmu. Jde sice o deficitní financování již z principu samotného nastavení, ale při porovnání za stejných podmínek lze výši deficitu a jeho případné snížení posuzovat jako míru zisku firmy pracující ve standardním ekonomickém prostředí. Je třeba změnit financování zdravotní péče, nebát se nastavení tak, že zdravotnická zařízení budou produkovat přiměřený zisk a ten vracet zpět do rozvoje zdravotnických zařízení a mezd zdravotnických pracovníků.

Budu prosazovat možnost spoluúčasti formou "hrazené alternativy", ať jde o léky, zdravotnické prostředky, vyšetření primářem, výběr operatéra, výběr lepšího ubytování či stravy apod. Musí být však zcela zachována dostupnost plnohodnotné péče hrazené zdravotními pojišťovnami. Jednání o standardech a nadstandardech bylo špatné a zavedlo nás přechodně do slepé uličky. Jsem připraven zapojit se i v bezpečnostním výboru, kde mě zajímá problematika integrovaného záchranného systému, které se také věnuji téměř celý profesní život.