Takový normální poslanecký den

Výborový týden - středa 21.11.2018 ráno v 6.30 odjezd do sněmovny, práce v kanceláři -pošta atd., setkání s poslancem Ondráčkem na téma zlepšení motivace příslušníků PČR, aby zůstávali a neodcházeli předčasně na výsluhu, telefonát s odpovědnou pracovnicí na MV, dále jednání s předsedou výboru pro bezpečnost p. Kotenem - příprava schůze výboru. S asistentem Jirkou Doležalem příprava zpravodajské zprávy ke sněmovnímu tisku č.308 - Novela transplantačního zákona s cílem zvýšit počet legitimních odběrů orgánů od cizinců zemřelých na území ČR - zásadní záležitost, pro rozšíření transplantačního programu.

Po 9.00h odjezd na MZČR - jednání pracovní skupiny pro domácí péči s návrhem, aby tento druh péče mohl indikovat i dispečer záchranky, náročná diskuze, neprošlo, ale spokojenost, že se díky i námi iniciované problematice podařilo rozšířit spektrum indikujících lékařů na ambulantní specialisty, pohotovostní lékaře a lékaře urgentních příjmů, i to je velké vítězství pro pacienty.

Rychlý návrat do sněmovny bez oběda na komisi pro kontrolu GIBS, projednání a podpisy pod několik vyřízených podání stěžovatelů a další korespondenci.

Následuje od 13 hod jednání podvýboru pro vzdělávání zdravotnických pracovníků. Zde podpoření návrhu na vzdělávání sester - typ 4+1 tj. 4 roky střední zdravotnické školy -absolvent je praktická sestra, 1 rok na víc na VOŠ je všeobecná sestra. Snad zdárný pokus o systematické zjednodušení.

3 roky VOŠ či bakalářské studium zůstává pro absolventy nezdravotnických škol u VOŠ, respektive u všech absolventů v případě VŠ vzdělání s dosažením titulu Bc. Náročné, ale snad úspěšné.

Následuje od 14 hod zdravotní výbor s nosnými tématy - zákony o znalcích a inovace v dosažitelnosti léků nyní řešených dle tzv. paragrafu 16. tedy zvýšit dostupnost léků, kdy jde opravdu o čas a o život. Též náročné téma. Ale trochu oddech, je to v režii jiných kolegů.

Následuje od 16 hod jednání podvýboru pro ekonomiku ve zdravotnictví, kde předseda p. Farhan zařadil pro mě citlivý bod sociálních kompenzací u pracovníků základní složky IZS tj. zdravotnických záchranářů. Tento bod "jako zpravodaj", tj. je v mé režii. Účast náměstků dvou ministerstev, kterých se to týká, tedy MPSV a MZČR, přehazování problematiky, zdánlivá beznaděj. Díky poslanci Pávkovi přijímáme smysluplné usnesení, které jasně úkoluje obě ministerstva, aby se snažila problematiku řešit.

V 18 hod návrat do kanceláře, kde mě čeká několik srdcervoucích mailů na téma, že jsme hajzlové, kteří si nezaslouží žít z peněz daňových poplatníků, snad jenom pokud bychom v pátek shodili vládu.

Telefonát od investigativního novináře, který se mě pro mně v té chvíli nepochopitelně ptá na ministryni Dostálovou, jaká je, jak se mi s ní spolupracuje, tak mu odpovídám, aby mi následně prozradil, to na co jsem neměl celý den čas zjistit z medií a to že na MPSV zasahovala policie, uvědomil jsem si, že je středa večer, v pátek se hlasuje o důvěře vlády. Patrně náhoda.

Ale čeká mě zítřek. Ráno v 6.30 odjezd do sněmovny, pošta, v 9 hodin výbor pro bezpečnost, zřejmě to bude výživné, v 16 hodin přednáška na kongresu operačního řízení zdravotnických záchranných služeb, pohodový den, na který se těším.

V pátek, ale to už asi víte.

Nestěžuji si, docela mě to baví, ale na hospodské kecy o nic nedělajících poslancích opravdu nejsem zvědavý.

Jirka Mašek